През 2030 г. 42% от населението в страната ще бъде съсредоточено

...
През 2030 г. 42% от населението в страната ще бъде съсредоточено
Коментари Харесай

До 2030 г. половината българи ще живеят в 6 града, 60% от територията ни става пустиня

През 2030 година 42% от популацията в страната ще бъде концентрирано в шест града - София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Стара Загора. Това предвиждат специалистите по демография доцент Георги Бърдаров и доцент доктор Надежда Илиева, които през вчерашния ден показаха разбора " Хоризонт 2030: Демографски трендове в България ". Според прогнозата през 2030 година 20% от обитаемоте места у нас ще бъдат без население. За сравнение през 2001 година това са били едвам 2% от обитаемоте места.

Заради процесите на понижение на населението към 2030 година 60% от територията на страната ще се трансформира в " демографска пустиня ". За 30 години - от 2001 до 2030 година, популацията в България ще намалее с 1 450 000 души, съгласно прогнозата. Доц. Бърдаров разяснява, че в последните години за демография у нас се приказва с две клишета и те са свързани с ниската раждаемост и с намаляването на популацията в " безспорни бройки ".

" В България няма ниска раждаемост, само че в съпоставяне със 100, 200 или 1000 години раждаемостта ни е по-ниска, тогава обаче детската смъртност е била извънредно висока ", означи той.

По думите му в България няма ниска раждаемост, има естествена раждаемост за европейска страна, само че има също " неповторимо висок негативен натурален приръст ". България е единствената страна в света, която в продължение на 30 години не е излязла от " тройката " на страните с висок негативен натурален приръст ". Половината от тези 30 години страната ни е на печалното първо място по натурален приръст - с минус 6,5 промила, само че повода не е в раждаемостта, а е в извънредно високата смъртност у нас - 15,5 промила, сподели ученият.

Той даде за образец общини като Макреш, Ружинци, и Чупрене в Северозападна България, в които общата смъртност надвишава 30 промила. " Такава смъртност имат единствено райони, които са във боен спор или са изумени от болестна пандем
Според него притеснителни са процесите, които настъпват в етническата и във възрастовата конструкция на популацията у нас. Ромите с висше обучение у нас са 0,5 %, със приблизително обучение са 9 % или над 90% от ромите са с по-ниско от междинното обучение, сподели ученият.

У нас има най-ниската междинна дълготрайност на живота в Европа - 74,8 години, само че и имаме и най-застарялото население, защото доста младежи напущат България, заключи доцент Георги Бърдаров. Той сподели, че преди 10 години на 100 излизащи българи в пенсионна възраст други 124 българи са влизали в дейна възраст. Този коефициент през днешния ден е 100 на 62, само че във Видин, Габрово и Смолян е към 100 на 40.

Доц. Надежда Илиева предвижда, че единствено след 12 години 20 % от обитаемоте места в България ще са без трудоспособно население. Анализът е направен по поръчка на фондация " Фридрих Еберт ".
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР